M-Sensation
Your daily dose of electronic music

DISCLAIMER

All the songs provided in this blog are only samples. These samples are provided to give users the idea of music. All the rights are reserved to the audio company. All users should delete the content as soon as they view it. Blog owners hold no responsibility for any illegal usage of the content.Please support the artists by buying their records and releases!

Beatport / Juno / Dj Tunes / Dj Download / Dance-Tunes

Cafe Del Effect Session Vol. 1

By M-Sensation
 

Декемвриски Тракици Парт Ту :)

By M-Sensation
 

Нови Декемвриски Тракици

By M-Sensation
 

Еден месец M-Sensation ...

By M-Sensation

.... Стапивме во контакт со поважни DJ: Tiko's Groove, Indy Lopez, Alessandro Vince, Lorenzo Benedetti и со кој понатаму ќе имаме соработка и контакти, промовиравме неколку Македонски DJ како: Zwork (Демир Капија), Gokac (Битола), Igorr (Охрид), и нашите многу добро познати C-Pure (Битола), Branchez (Скопје) и Nikifor (Скопје), поставивме одлични нови House, Tribal, Progressive траки како и музички сетови од нашите DJ.... Благодариме на сите за подршката и посетеноста, следете не и понатаму..... М-Sensation
 

Lorenzo Benedetti Exclusive Tribute (Italy)

By M-Sensation
Lorenzo Benedetti е роден 1981 година во Grosseto Италија, а денес живее и работи во Рим. Тој е еден од најценетите DJ во Тоскана (Tuscany), каде што работи на најмодерното летно место Argentario Silver Coast. Резидент DJ на долгогодишниот и еден од најдобрите клубови во Италија "La Strega del Mare".

Неговиот стил на музика можете да го препознаете по неговиот шмек и мешавина од House и Electro звуци, постари траки во нов Groovy стил што би рекол тој. Неговото име можете да го најдете заедно со повеќе италијански DJ и продуценти во проекти и настани каде што заедно ја креираат најдобрата House музика во Италија. Има настапувано низ Европа, повеќе пати во Русија и се надеваме некој ден ќе дојде и во Македонија.

Lorenzo Benedetti is born 1981 in Grosseto and he lives and works in Rome and Orbetello. Dj producer and remixer since 1999 year. He is one of the most appreciated djs across Tuscany, his motherland, where he works in the most fashionable summer place: Argentario "Silver" coast. Resident dj of the historic vip club long estimated in Italy "La Strega del Mare". He loves to purpose a mixture of house electro, all mixed with faith to the best sound research, tracks took from the past in a new groovy style. He is on a partnership with Italian and foregin djs producers with a countinous sound work for develope the best house music trend in Europe and Russia and we hope someday will burn our dancefloors in Macedonia.
Ви преставувамe дел од неговата дискографија како и негови LiveDjСетови koj eкслузивно за M-Sensation ги добивме од него, а ние ви овозможуваме вас да ги слушнете и download-ирате. За да ги Download-ирате сетовите > десен клик и Save Target As
Discography:
DjSets
2008
2009
Bootlegs
For contact & Booking:
http://www.djlb.mtvl.org/ (Тука можете да најдете повеќе сетови)
 

Dj C-Pure (Битола) Tribute

By M-Sensation
Кире Чипуровски a.k.a C-Pure е роден во Битола, 1978 година. Роден во фамилија која знае што е музика, учел да свири на инструменти како мал. Како гитарист бил член на четири различни бендови. Потоа продолжил да работи во локална радио станица, каде имал своја радио емисија за алтернативна и new wave музика.

Неговата страст кон електронската музика се родила кога го слушал раниот електронски звук на: Kraftwerk, F.S.O.L, Orbital, Orb, Prodigy, Leftfield, ... и започнал да собира исклучиво електронска музика.

Започнал со работа во клубот Iguchi кој бил култно место во тоа време. Овде имал прилика да ги совлада грамофоните и станал резидент на секоја петочна забава. Поради дефицитот на клубска сцена во Битола дошол до идеја да создаде тим кој ќе работи на ова поле во градот.

C-Pure е еден од пионерите на електронската музика во Битола, а има настапувано во скоро сите клубови низ Македонија, а редовно настапува и во Србија (Ниш, Зајечар, Неготин, Бор и др.). Неговиот звук е Electro House, Electro Tech, Techno и Minimal, но ужива да свири и House, Disco, Funky Tech и Progressive. Има настапувано со сите домашни DJ кои ја практикуваат оваа музика, како и со многу странски DJ: Danilo Vigorito (ITA), Oliver Way (UK), Jamie Anderson (UK), HI FI Princess (CAN), Becka (ESP), DJ Murphy (BRA), DJ Jurr (NED), Jon Silva (GER), Marco Mei (ITA), Rui Da Silva (POR), Paco Osuna (ESP), Roelove 74 (NED), Dejan Milicevic (SRB), Tommy Boy (HUN).... и многу други.

Денес работи на негоа сопствена продукција и резултат на ова е неговото прво издание Cat In The Rain EP, за U.S.B Digital Label. Заедно со Alex Nova работат на проектот наречен Neon Light кој ќе биди промовиран во блиска иднина.
 

Промоција на Dj Gokac (Битола)

By M-Sensation
Роден во 1988 година и уште од мал покажал интерес за музика, повеќе за агресивни и индустриски звуци. Во 2003 година активно се занимава со електронска музика миксање и креација на негова лична музичка продукција. Следната година го креира својот музички шарм по кој се води и ден денес. Неговите звуци тргнуваат од Техно, се движат кон Техно-Минимал.

Тој е еден од нашите Македонски таленти кој успешно 5 години свири Германски стил на електронска музика, специјално техно и минимал. Дури и неговите први почетоци со електронската музика беа слушањето на Dj Сетови на едни од најголемите артисти и продуценти како: Richie Hawtin, Ricardo Villalobos, Magda како и неговите идоли: Stephan Bodzin, Oliver Huntemann, Ida Endberg, Nicolass Masseyeff и сл. Неговите сетови се полни со енергија, чуство и добра техничка елаборација и секогаш содржеле и ќе содржат техно, минимал и пред се Германска продукција. Како резултат на тоа за првпат во 2005 година се појавува како DJ на приватна забава, следните настапи беа во некои клубови низ Битола во кој беше одлично прифатен.

Во 2006 година започнува со сопствена музичка продукција, во 2008 година беше забележан од Promo&Booking Агенцијата - Bitolaclubbing , го покануваат на натпревар за DJ и со кој точно на 31.12.2008 влегува и станува член на Bitolaclubbing. Следно настапува низ Македонија и има своето искуство го има споделено заедно со врвни имиња како Tarkan, Toni Simoni и др. Денес има за цел да го зацврсти неговиот музички талент преку повеќе и повеќе настапи, не само во Македонија туку и надвор од неа, се разбира M-Sensation му посакува многу среќа и добра музика во неговата следна етапа на Dj-ска кариера.


Екслузивно на M-Sensation ви го преставуваме најновиот DjSеt на Dj Gokac по повод неговиот роденден и ќе ја искористиме оваа прилика да му го честитаме истиот.

 

Промоција на Dj Igorr (Охрид)

By M-Sensation

Игор е роден во Охрид во 1982 година. Се занимава со музика од најрани години, пратејќи ја актуелната музика во тоа време. Како DJ активно работи од 2002 година во ноќниот клуб Mezzoforte, таму ги прави првите чекори во DJ-ската кариера. Потоа беше резидент во клубот LIQUID од неговото отворање. Има настапувано низ Македонија, во Србија и Хрватска, исто така има настапувано како резидент пред повеќе познати DJ кои настапувале во Охрид, како и на PLAY TV фестивалот во Градиште. Што се однесува до стилот на музиката која ја пушта, тоа е единствена комбинација на квалитетни House ритмови.

Неговите сетови се препознатливи по техничката супериорност со која ги гради истите.

Најголемо влијание на музиката која ја пушта имаат: Jamie Lewis, Ron Carrol, Dennis Ferrer, Mr.V, Kemal, Todd Terry, Alix Alvarez, Dj Sneak, Dj Spen, Miguel Migs, Jon Cutler, Kevin Yost, Dj Tekin, David Penn, Copyright, Mark Evans, Shapeshifters и др.


Уште што е важно да се напомене е тоа дека во 2007 година заедно со уште двајца свои другари ја оформуваат Promo и Booking агенцијата GLOBAL SPIRIT под чие име настапува од самото нејзино оформување.


Eкслузивно за фановите на M-Sensation и Dj Igorr со задоволство ви го преставуваме:

Dj Igorr - Live DjSet @ Discoteque Park

http://www.sendspace.com/file/cpubja

 

97% Eлектронска Музика Part 3

By M-Sensation

Raf Marchesini - Farao MUST DOWNLOAD!!! (Personal Favorite)


Marcus Shossow - Tequila MUST DOWNLOAD!!! (Personal Favorite)
La Mafia Rumbera - 1,2,3,4 (Robbie Rivera Remix) MUST DOWNLOAD!!! (Personal Favorite)Daniel Steinberg - Bailando MUST DOWNLOAD!!! (Personal Favorite)
Се надевам дека овие траки ви се доволни за оваа недела, но сепак утре следуваат 4 и 5 дел од 97% Електронска музика, уживајте, гласајте и коментирајте...
 

97% Eлектронска Музика Part 2

By M-Sensation
 

97% Eлектронска Музика Part 1

By M-SensationWippenberg - Better Run MUST DOWNLOAD!!!Steffano Azzati - Horns MUST DOWNLOAD!!!


Desaparacidos - Cada Vez MUST DOWNLOAD!!!


 

Ofra Haza Forever

By M-Sensation

Музика која дефинитивно ќе ве прероди.... Вокалот е на феноменална Израелска артистика која за жал почина 2000 година, овој сет е посветен на неа и нејзината музика.
Close your eyes, feel the music and enjoy your moment with Ofra Haza.

Листа на траки:

1.Ofra Haza - Love Song (Acapella)
2. G-Pal - Ophra
3. Ofra Haza - Love Song (Wild Orchid Kintar Remix)
4. Ofra Haza - Love Song (Dj Amiad Funky Fish Club Mix)
5. Ofra Haza - Love Song (M.I.K.E vs. Zigi Remix)
6. Ofra Haza - Love Song (Yvel & Tristan Remix)
7. Ofra Haza - Love Song (Shali K rework)
8. Ofra Haza vs. Madonna - I'm Ninalu (Offer Nissim remix)

 

Tiko's Groove Tribute

By M-Sensation
Tiko's Groove е едно од најголемите DJ имиња во Јужна Америка, потекнува од Бразил роден 1977 години и уште од мали нозе се занимавал со музика. Во продажба е пуштен неговиот најнов албум "Eu So Do Brazil - I'am From Brazil". А следно дел од неговите траки и ремикси.
 

Accapella's

By M-Sensation


M-Sensation со задоволство ви ги преставува акапелите од најдобрите траки на AXWELL како и други изненадувања кој ќе ги најдите во долунаведениот линк, за сите оние кој користат акапели во нивните DJ сетови, на овој блог ќе наоѓате нови акапели секоја недела. Enjoy!!!
Feel The Vibe
I Found You
Open Your Heart
Let It Go
Watch The Sunrise
Leave The World Behind

 

Поправка на листата на DJ

By M-Sensation
Поради мала забуна на гласовите на DJ Igorr од Битола и DJ Igorr oд Охрид, двата DJ ќе бидат на следната листа за гласање по 15 дена, тоест двата влегуваат во финале освен во случај да немаат доволно гласови.

Се извинуваме поради грешката!
 

Гласајте за најдобриот Македонски DJ за 2009 година

By M-Sensation

Глањето се состои од два дела, каде што во првите 15 дена првите 5 DJ кој што ќе имаат најповеќе гласови ќе продолжат уште 15 дена на листата за гласање... Можете за повеќе DJ да гласате и како што напоменав по 15 дена ќе се намалат на само 5 DJ. Колку повеќе гласови, толку повеќе информации ќе добивате за оној DJ кој има најповеќе гласа.

Напомена: Гласањето не е преставувано како натпревар, туку според ваше мислење кој е најдобриот DJ кој не изненадуваше со добра музика.

 

Sebastien Leger

By M-Sensation
 

Dj Zwork Vs. Dj M.a.n.e

By M-Sensation
Следуваат 2 DJ сетови кои ќе ги задоволaт вашите потреби за добра музика.
 

Jerry Ropero

By M-Sensation
 

Dario Nunez

By M-Sensation
 

Indy Lopez a.k.a Mr. Lopez Tribute (Spain)

By M-Sensation
Indy Lopez e роден на 21 Февруари 1977 во Валенсија, Шпанија... Тој е еден од познатите шпански уметници на електронската музичка сцена. Со своите 15 години искуство не изненадува со мешавина на свежи звуци каде што публиката ужива во неговата музика, полн со енергија и страст овој артист ви преставува 3 сетови и неколку песни кои можете да ги слушнете и Download-ирате на неговата нет страна http://www.indylopez.com/


Indy Lopez is one of the most versatile Dj's and producers on Mediterranean House/Electro scene. Born 1977 in Valencia, Spain & with over 15 years experience in the world of music, he is characterized by his music styles fresh and energetic that touches all variants of "House music" with a very special sound and characteristic of the Mediterranean which delight the public wherever he goes. Indy was introduced to the music world in the early 90s by a small radio station in his home town (Radio Sol) where at only 13 years old, thanks to his friends and classmates, came across the great variety of sounds in an age dominated by the rise of the Valencia sound.

As a result of being too young to work in night clubs, he was constantly looking for a way to stay in contact with the public, organizing private parties for his friends or at school, where he continued with studies, while enjoying to the max. The parties that the radio station organized at small clubs, local bars and parties. Upon becoming old enough to work and thanks to the great popularity of the radio program, he earned his first resident DJ position in AMD Amadeus, becoming the youngest DJ in Valencia, at only 16 years old and playing huge sessions for over 3000 people. Years later he relocated from the city in order to form part of “Onda Mediterráneo Gandia” as the music and program contents director of the well known radio station forcing him to leave his position as resident DJ and start his journey as a freelance DJ.


For contact:
 

MUST DOWNLOAD!!!

By M-Sensation
После малата пауза (Недела - неработен ден) , Понеделнички ви преставувам траки кои МОРА да ги слушнете и се разбира DOWNLOAD-ирате. Ако ви се допаѓаат слободнете пишете коментар бидејќи во наредните денови следуваат уште полно вакви. Уживајте!!!


Avicii - Muja MUST DOWNLOAD!!!

Avicii - Excited MUST DOWNLOAD!!!
Leventina - Nightshift MUST DOWNLOAD!!!
 

Michel Cleise Tribute

By M-Sensation
 

Најдобрите Mash-Up траки за овој месец

By M-Sensation
 

Топ 20 траки изминатиот месец

By M-Sensation
 

Hernan Cattaneo

By M-Sensation
 

Dj M.a.n.e - Shake Your Native Roots

By M-Sensation

Музика на која дефинитивно ќе се размрдате, за авторот на овој сет ќе прочитате понатаму... Сега слушајте и уживајте! 

Bart B More Tribute

By M-Sensation